Į viršų
Bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija panaikintos kliūtys naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą
2018 18 gegužės

Sklandus statybos skaitmeninimas reikalauja visų suinteresuotų grupių bendradarbiavimo ir vieningos strategijos laikymosi. Geras sėkmingo statybos proceso dalyvių ir valdžios bendradarbiavimo pavyzdys – teisės aktų pakeitimai, leidžiantys naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą, apie kuriuos paskelbė LR Aplinkos ministerija.

Kaip ir kitose srityse, taip ir statyboje naudojami elektroniniai įrankiai leidžia efektyvinti, greitinti darbą. Jų panaudojimo neturėtų riboti laikmečio aktualijų neatitinkantys teisės aktai.

Statybvietėse Lietuvoje pradėjus taikyti elektroninį statybos darbų žurnalą išryškėjo problema – pagal iki šiol galiojusius reglamentus tokio tipo statybos žurnalas negalėjo būti pripažįstamas. Nustatyta tvarka suponavo, kad žurnalas gali būti pildomas tik popierine forma, kaip rašytinis dokumentas, o tai prieštaravo kitiems galiojantiems įstatymams, neatitiko šalyje vykstančių statybos skaitmeninimo procesų ir šiandieninių rinkos poreikių.

Praėjusią savaitę aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui pakeitus statybos techninį reglamentą ,,Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“ ši kliūtis buvo panaikinta. Statytojams (užsakovams) jau sudaryta galimybė pasirinkti, kokį statybos darbų žurnalą naudoti – ar popierinį, ar elektroninį.

Pildant elektroninį statybos darbų žurnalą, privalu pasirašyti tik saugiu ir patikimu elektroniniu parašu. Prieiga prie šio žurnalo suteikiama ir prieinama visiems statybos dalyviams, taip pat pareikalavus valstybės, savivaldybių institucijų ir įstaigų atstovams. Visi elektroniniai dokumentai ir jų priedai turi būti saugomi pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus.

Minėtieji statybos techninio reglamento pakeitimai leis veiksmingiau ir skaidriau valdyti bei prižiūrėti statybos procesus, skatins statybos sektoriaus skaitmeninimo procesus, o institucijoms užtikrins greitą ir patikimą duomenų prieinamumą.

Elektroninis statybos žurnalas leidžia įgyvendinti vieną iš statinio informacinio modeliavimo (angl. BIM) metodologijos reikalavimų – kaupti informaciją apie statinį informaciniame modelyje. Šie teisės aktų pakeitimai leis užsakovams efektyviau panaudoti skaitmeninę informaciją eksploatuojant statinius. Pavyzdys: kelius, infrastruktūrą prižiūrinčios įmonės galės taupyti kaštus operatyviai rasdamos informaciją apie statybos metu panaudotas medžiagas arba elementus, kurie, pavyzdžiui, yra po žeme.

VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacija aktyviai dalyvavo sprendžiant elektroninio statybos darbų žurnalo klausimą ir prašė Aplinkos ministerijos palaikyti ir skatinti pažangių skaitmeninių sprendinių naudojimą statyboje.

 

LR Aplinkos ministro įsakymas

Kitos aktualijos
2019 21 lapkričio
Efektyvus statybos projekto planavimas: 4D ir 5D

Didėjantis poreikis statybos projektus įgyvendinti optimaliai verčia galvoti, kaip pakeisti…

2019 11 spalio
Konferencija apie BIM procesą nuo 3D iki 7D: „BIMLINK 2019“

Ko tikėtis ir kaip dirbsime 2020-aisiais? Kokie projektų ruošimo /…