Į viršų
Efektyvus statybos projekto planavimas: 4D ir 5D
2019 21 lapkričio

Didėjantis poreikis statybos projektus įgyvendinti optimaliai verčia galvoti, kaip pakeisti tradicinius ir dažnai neefektyvius projekto organizavimo metodus. Reikia diskutuoti ne tik apie projekto rengimą 3D aplinkoje, bet ir apie integruotą BIM projektavimo ir statybos procesą. 4D ir 5D BIM gali padėti visapusiškai optimizuoti darbus, mažinti rizikas, valdyti sąnaudas ir optimizuoti statybos vykdymo terminus.

Tinkamas planavimas – mažiau švaistymo

Kalbėdami apie optimizavimą, dažnai susiduriame su populiariu terminu – „Lean statyba“. Šioje veiklos efektyvumo gerinimo metodologijoje akį patraukia dvi įdomios sąvokos: grynasis švaistymas (angl. pure waste) – veikla ir procesai, kurie niekam neduoda jokios naudos (prastovos, medžiagos ir kt.), ir neišvengiamas švaistymas (angl. necessary waste) – veikla ir procesai, kurie klientui neduoda tiesioginės vertės, tačiau užtikrina, kad siūlomas produktas ar paslauga suteiks vertę (planavimas, testavimas, ataskaitos ir kt.).

Daugelis įmonių koncentruojasi į grynojo švaistymo optimizavimą ir mažinimą. Juk visi žinome, kiek laiko darbuotojai statybvietėje praleidžia laukdami medžiagų, įrenginių, mechanizmų ar brėžinių. Tačiau, kalbėdami apie 4D ir 5D BIM, norėtume atkreipti dėmesį ir į neišvengiamą švaistymą, t. y. projekto komandos ar įmonės administracinę naštą, kuri dažnai ne optimizuojama, bet kartais net ir didinama.

Tinkamas ir kruopštus planavimas leidžia statybvietėje sumažinti švaistymą: laiku užsakytos medžiagos, gaminiai nevėluoja, laiku išspręstos projektavimo klaidos nereikalauja perdaryti ar taisyti jau atliktų darbų, laukti projektinių sprendinių ir t. t. 4D ir 5D BIM gali padėti optimizuoti įmonės procesus nuo projekto valdymo iki darbų statybos aikštelėje.

4D BIM – intelektuali 3D modelio elementų sąsaja su laiku

Skaitmeniniame informaciniame modelyje įvedama papildoma dimensija – laikas. Kaip ir 3D BIM, laiko parametrų papildymas modelyje suteikia daug tiek apčiuopiamos, tiek nematerialios naudos:

  1. Planavimas. Priskyrus laiko parametrus statinio elementams, jau ankstyvajame projekto įgyvendinimo etape sukuriama vizuali ir išsami projekto įgyvendinimo simuliacija. Taip sukuriamas statybos valdymo procesas, kai projekto komanda visada yra bent vienu žingsniu priekyje – išvengiama planavimo klaidų bei iš anksto pasiruošiama galimai rizikai.
  2. Simuliacija. Užduočių kūrimo ir planavimo įrankiai (pvz., programinė įranga „Tekla Structures“) leidžia analizuoti projekto grafiką vadovaujantis ne tik konstrukcinių elementų informacija, bet ir įmonės praktika. Galima kurti skirtingus scenarijus varijuojant įvairiais informaciniais parametrais, turinčiais įtakos bendrai projekto trukmei. Vienas pagrindinių parametrų, paprastai turinčių esminės reikšmės projekto įgyvendinimo trukmei, – statybos darbų išdirbis. Konkrečių įmonės išdirbių vidurkių bei kitų parametrų variacijų analizė įgalina pasirinkti priimtiniausią ir optimalų projekto įgyvendinimo scenarijų.
  3. Projekto korekcijos. Didžiausia darbo vienoje aplinkoje nauda išryškėja atsiradus projektiniams pakeitimams. Pasikeitus elementų parametrams, nereikia rankiniu būdu atnaujinti jau sudaryto įgyvendinimo grafiko – programinėje įrangoje „Tekla Structures“ sukurtas grafikas atnaujinamas automatiškai, įvertinus pasikeitusias elementų charakteristikas.
  4. Kontrolė. Nepriklausomai nuo projekto dydžio ir tipo, gali būti ypač sudėtinga sekti visus statybos aikštelėje vykstančius procesus. Didelio masto statybose tai beveik neįmanoma, projekto vadovo turima informacija dažnai yra pasenusi. Statuso valdymo įrankis „Trimble Connect“ leidžia turėti tiesioginį ryšį su statybos aikštele ir ten vykstančiais procesais. Tokiu būdu visi statybos valdymo dalyviai gali nuotoliniu būdu stebėti statybos procesų įgyvendinimą, todėl lengva užtikrinti statybos proceso kontrolę.
  5. 4D BIM vizualizacija. Elementų tiekimo ir montavimo terminai ypač svarbūs viso projekto įgyvendinimui. Taip padeda išvengti rizikos ir nesusipratimų, kylančių tradiciškai planuojant statybos darbus.

Be to, 3D modelio elementų sąsaja su grafiku vizualiai ir suprantamai atvaizduoja:

  • statybos procesų pobūdį. Periodinis veiklos sąnaudų vertinimas užtikrina efektyvų statybos proceso organizavimą;
  • projekto įgyvendinimo stadiją bet kuriuo metu. Statinio elementų montavimo būsena ir įtaka projekto įgyvendinimo terminui – kritiškai svarbi informacija bet kurioje projekto įgyvendinimo stadijoje;
  • savikontrolės stadiją. T. y. prieš atliekant elementų montavimo darbus, galima vizualizuoti elementus, kurie yra suprojektuoti / pagaminti / pristatyti.
  1. Analizė. Labai svarbi, tačiau dažnai užmirštama projekto užbaigimo stadija – projekto analizė. Puikiai suprantama, kad, naudojantis jau patikrintais parametrais, ateities projektų planavimas tampa ne tik tikslesnis, bet ir paprastesnis. Todėl ypač naudinga atlikti užbaigto projekto analizę įvairiais pjūviais ir stadijomis. Tokia duomenų bazė leidžia užtikrinti kokybišką ir realistišką ateities projektų planavimą.

Statybos projekto finansų valdymas 5D

5D BIM – tai 4D BIM + projekto įgyvendinimo biudžetas. Trumpai tariant, tai yra 4D BIM su atitinkamai priskirta finansine sąnaudų informacija. Ši technologija suteikia galimybę sudaryti planuojamą projekto įgyvendinimo biudžetą, sekti jo pokyčius statybos metu, analizuoti išteklių poreikį. Tokių įrankių, kaip „Bexel Manager“ ar „VICO Office“, galimybės leidžia vartotojui vadovautis jam aktualia finansų valdymo metodika.

  • Planavimas. Įrankis leidžia planuoti bei įvertinti finansinių ir žmogiškųjų išteklių poreikį. Kaip ir 4D BIM, tai suteikia galimybę analizuoti projekto įgyvendinimo finansinius išteklius, t. y. planuoti ir simuliuoti projekto sąnaudų poreikį pagal skirtingus informacinius parametrus. Tai ypač svarbu siekiant pasirinkti optimalų projekto įgyvendinimo scenarijų.
  • Situacijos vertinimas. Skaičiavimai gali būti atliekami pagal įvairius scenarijus, t. y. neapsiribojama tik vienetinio įkainio parametru. Programose „Bexel Manager“ ir „VICO Office“ esantis platus formulyno pasirinkimas leidžia vertinti sąnaudas pagal nestandartinį procesų pobūdį, medžiagiškumus, vietos sąlygas, netipines veiklos sąnaudas. Be abejo, standartiškai remiamasi įmonės praktika ir vyraujančiomis tendencijomis. Taip siekiama geriausio rezultato planuojant ir įgyvendinant projektą.
  • Korekcijos. Didžiausias privalumas – informacinė sąsaja su 3D modeliu. Tai leidžia išvengti rankinio darbo keičiantis projektiniams sprendiniams ar konkretiems elementams. Atlikus projekto korekcijas, finansinė projekto informacija automatiškai atsinaujina – taip galima lyginti skirtingus variantus bei jų įtaką viso projekto biudžetui bei priimti tinkamiausius sprendimus.
  • Duomenų bazė. Ypatinga nauda tiksliam projekto sąnaudų vertinimui. Įsivaizduokite, jei, ruošdami biudžetą, turėtumėte galimybę vadovautis įgyvendintų projektų istorija, nuolat atnaujinama pirkimų skyriaus duomenų baze ar net gamybos sektoriaus įmonių įkainiais. Visa tai – vienoje aplinkoje.

Praktikoje būta sprendinių, kai ypač didelio masto projektų įgyvendinimui vertinti buvo naudojami tokie parametrai, kaip naftos kainos pokyčio įtaka metalo kainai.

  • Vizualizacija. Ši funkcija yra nepakeičiamas įrankis valdant projektą. Bet kuriuo metu galima stebėti faktinius sąnaudų nuokrypius nuo planuotų, žmogiškųjų išteklių poreikio grafikus, pajamų ir sąnaudų balansus bei visą kitą aktualią informaciją.

 4D ir 5D BIM – sklandaus projekto garantas

3D skaitmeninio informacinio modelio panaudojimo galimybės dar tikrai ne iki galo išnaudojamos valdant projektus. Darbų atlikimo bei projekto įgyvendinimo biudžeto organizavimas vienoje aplinkoje ne tik sumažina nereikalingus švaistymus, bet ir užtikrina sklandų, informatyvų projekto valdymą.

Sekime pasaulinėje rinkoje populiarėjančias metodikas ir kartu patys kurkime gerąją praktiką. Laikas įsitikinti, kad 4D ir 5D BIM – efektyvus metodas, Jūsų įmonėje padedantis siekti aukščiausių tikslų.

 

Justas Sturis

BIM vadovas

„Intelligent BIM Solutions“, UAB

Kitos aktualijos
2019 19 balandžio
Rungiasi sėkmingiausi 2018 m. BIM projektai

Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su…

2023 11 kovo
Su kovo 11-ąja!

Su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena! Kovo 11-oji nėra tik data….