Į viršų
Ar eStatybos leidimas taps realybe?
2025 15 gegužės

Gegužės 7 d. įvykusi konferencija „Skaitmeninė statyba 2025. Vilnius“ dar kartą įrodė savo, kaip svarbiausio skaitmeninės statybos ir BIM tematikos forumo Baltijos šalyse, prasmę. Renginyje keliems šimtams dalyvių buvo pristatyti konkretūs siūlymai ir įžvalgos, kaip spartinti statybos leidimų išdavimą Lietuvoje, pasitelkus skaitmenines technologijas.

Dėmesys eStatybos leidimo koncepcijai ir buildingSMART sprendimams

Šių metų renginio tema – „Nuo specifikacijos iki eStatybos leidimo: pokyčiai ir galimybės“ – sutelkė dėmesį į eStatybos leidimo koncepciją bei jos integravimo galimybes į nacionalinę teisėkūrą ir praktinius procesus. Akcentuotas buildingSMART vystomas ePermition modelis, kuris galėtų fundamentaliai pakeisti statybos dokumentacijos derinimo eigą.

„Pasikeitus teisiniam reguliavimui Lietuvoje, statybos leidimas išduodamas tik patvirtinus projektinius pasiūlymus. Ar įmanoma skaitmenizuoti statybos leidimų išdavimo procedūras ir kokios prielaidos reikalingos, norint įgyvendinti buildingSMART vystomą ePermition konceptą – šiuos klausimus kėlėme šių metų konferencijoje. Tikiu, kad pranešėjų įžvalgos padės institucijų atstovams rasti atsakymus į svarbius konceptualius klausimus“, – teigė Dalius Gedvilas, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas ir VšĮ „Skaitmeninė statyba“ direktorius.

Diskusijų ašis – valstybės ir verslo bendradarbiavimas

Konferencijos akcentu tapo panelinė diskusija „Skaitmeninis, BIM pagrįstas eStatybos leidimų išdavimo procesas: misija (ne)įmanoma?“, kurią moderavo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Joje dalyvavo Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) laikinoji vadovė Aleksandra Černiauskienė, Dalius Gedvilas, Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė, jos patarėjas Žygimantas Pagalys, Architektų rūmų vadovas Algimantas Pliučas bei Skaitmeninių paslaugų plėtros direktorius Norvegijos statybų valdyboje Frode Eek.

„Skaitmenizavimas ir procesų supaprastinimas yra vienas iš svarbiausių mūsų bei aplinkos ministro prioritetų. Todėl SSVA, perėmusi teritorijų planavimo sistemas, pradėjo jų procesų analizę. Jos metu identifikavome būdus, kaip šiuos procesus skaitmenizuoti ir automatizuoti, siekiant sumažinti žmogaus įsikišimą – ypač projektų vertinimo, dokumentų ir duomenų tikrinimo srityse“, – sakė SSVA laikinoji vadovė A. Černiauskienė.

Diskusijoje taip pat buvo keliami klausimai, ar BIM pagrįsti sprendimai gali tapti pagrindu leidimų automatizavimui, padėti sumažinti žmogiškųjų klaidų tikimybę, sumažinti administracinę naštą ir suteikti didesnį skaidrumą tiek verslui, tiek viešajam sektoriui. Kalbėta apie pasitikėjimo kultūros kūrimą, efektyvių duomenų srautų integraciją tarp sistemų bei institucijų.

Tarp aptartų gerosios praktikos pavyzdžių išsiskyrė Norvegijos ePermitting modelis, kuris ne tik supaprastino leidimų išdavimą, bet ir padidino paslaugų prieinamumą visuomenei. Kaip pažymėjo diskusijos dalyviai – Lietuvai būtina pasiruošti ne tik technologiškai, bet ir strategiškai: keisti procesų valdymo logiką, įgalinti automatizavimą ir sukurti tarpsektorinį pasitikėjimą.

Diskusijos metu ekspertai sutartinai pažymėjo, kad Lietuvoje būtina ne tik technologinė, bet ir institucinė bei kultūrinė transformacija. Skaitmeniniai sprendimai – tai ne vien IT įrankiai, bet ir pasitikėjimo bei bendradarbiavimo stiprinimas tarp viešojo ir privataus sektoriaus.
„Skaitmeninė sistema turi tapti realiu sprendimų priėmimo įrankiu, o ne vien formaliu procesų perkėlimu į skaitmeninę erdvę”, – diskusijoje pažymėjo D. Gedvilas.

Tik įgyvendinus visapusę skaitmeninę transformaciją, Lietuva galės ne tik sumažinti statybos leidimų išdavimo laiką ir kaštus, bet ir žengti svarbų žingsnį pažangios, duomenimis grįstos statybos link.

Geroji praktika – iš tarptautinių ekspertų

Konferencijoje daug dėmesio sulaukė ir analitinis pristatymas, kurį pateikė Mindaugas Pakalnis, atstovavęs Statybos sektoriaus vystymo agentūrą. Tai ne pirmas kartas, kai M. Pakalnio pristatymai išsiskiria profesionalumu ir analitiniu gilumu – jis jau yra tapęs nuolatiniu „Skaitmeninė statyba“ konferencijų pranešėju, kurio įžvalgos kaskart sulaukia didelio susidomėjimo.

Gerosios praktikos pavyzdžiais su konferencijos dalyviais dalinosi ir tarptautiniai ekspertai. Jugal Makwana iš „Autodesk“ kalbėjo apie duomenų ir standartų svarbą statybų sektoriui pereinant į dirbtinio intelekto amžių. Charlie-Boon Bellinaso, Statybos pramonės technologijų ir inovacijų išteklių centro (Liuksemburgas) atstovas, pristatė eStatybos leidimo diegimo patirtį Liuksemburge. Frode Eek aptarė Norvegijos ePermitting sistemos įgyvendinimo modelį ir jo sėkmę, o Annina Kukkola iš Suomijos bendrovės „SitoWise“, analizavo BIM taikymo galimybes kraštotvarkos projektuose bei projektinių pasiūlymų stadijoje.

Kaip ir kasmet, konferencijos metu buvo paskelbti konkurso „Lietuvos BIM projektai 2025“ nugalėtojai – nuo gyvenamosios ir visuomeninės paskirties objektų iki infrastruktūros bei užsienyje įgyvendintų projektų.

Konferenciją užbaigė VILNIUS TECH strateginės partnerystės prorektoriaus Ado Meškėno moderuojama sesija, kvietusi reflektuoti pagrindinius renginio akcentus ir numatyti tolesnius veiksmus.

Renginys, kurio organizatoriai – Lietuvos statybininkų asociacija ir VšĮ „Skaitmeninė statyba“, vyko nuotoliniu būdu, todėl jame dalyvauti galėjo tiek Lietuvos, tiek užsienio specialistai. Jau penkioliktus metus rengiama konferencija toliau stiprina savo vaidmenį kaip pagrindinė diskusijų ir sprendimų erdvė, formuojanti pažangios, skaitmenizuotos statybos kultūrą Lietuvoje.

Kitos aktualijos
2020 20 lapkričio
Edvinas Butkus: Belaukiant skaitmeninio dvynio

Galbūt kas nors šio straipsnio pavadinime įžvelgs aliuziją į garsiąją…

2020 17 vasario
BIM instrumentai pasyviam namui kurti

Nuo 2016 m. Pasyvaus namo standartas apibrėžiamas taip: šildymo ir…