Į viršų
„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“
2020 09 spalio

„Rail Baltica“ – per pastaruosius 100 metų didžiausias Baltijos regiono infrastruktūros projektas, kurio tikslas yra integruoti Baltijos šalis į Europos geležinkelių tinklą. Projekte dalyvauja penkios Europos Sąjungos šalys: Lenkija, Lietuva, Latvija, Estija ir netiesiogiai Suomija. Bendras „Rail Baltica“ ilgis siekia 870 km (392 km vien Lietuvoje) ir apima 3 daugiarūšius terminalus, 7 pagrindines keleivių stotis, daugybę naujų tiltų ir viadukų bei viso ruožo elektrifikaciją. Projektas regione pritraukia daugiau nei 5 mlrd. eurų investiciją.

Kad suvaldytų šį kompleksinį projektą, jį valdanti įmonė „RB Rail AS“ (toliau – RB) sukūrė detalią statinio informacinio modeliavimo BIM strategiją, parengė BIM projekto standartus ir vysto programinės įrangos sprendimų ekosistemą, sudarysiančią bendrąją duomenų aplinką CDE su duomenų, modelių ir brėžinių valdymo sistema.

Kad būtų užtikrinta „Rail Baltica“ BIM strategija, RB pasirinko vieną pajėgiausių pasaulyje inžinerinės informacijos duomenų ir procesų valdymo sistemų „Bentley ProjectWise“. Tai populiariausia projekto bendravimo ir bendradarbiavimo priemonė projektavimo ir statybos įmonėms bei infrastruktūros valdytojams. „ProjectWise“ sistemą daugiau nei 100 šalių naudoja 44 iš 50 didžiausių pasaulio projektavimo, 29 iš 50 didžiausių statybos projektų valdymo bei 249 iš 500 infrastruktūros valdytojų kompanijų.

Svarbiausia modernioje statyboje – CDE

Bendroji duomenų aplinka (angl. Common Data Environment, CDE) – vienintelis patikimas projekto informacijos šaltinis, skirtas valdomo proceso būdu kaupti ir tvarkyti visus aktualius patvirtintus projekto duomenis surenkant juos konsoliduotu būdu iš paslaugų tiekimo grandinės ir paskirstant juos tarp visų projekto komandų.

Sėkmingo darbo statybos sektoriuje esmė taikant BIM principus – kiekvienam projektui turėti bendrą duomenų aplinką CDE, leidžiančią panaikinti geografines ir technologines ribas, saugiai dalytis projekto duomenimis ne tik tarp įvairių disciplinų projektuotojų komandų, bet ir su visa tiekimo grandine bei statybų aikštele. „ProjectWise“ platforma grindžiama būtent CDE principu, o tai, be kita ko, garantuoja informacijos panaudojimą ir vėlesnėje statinio eksploatavimo stadijoje. Tačiau „Bentley“ itin iškelia bendradarbiavimo reikšmę ir CDE, kaip bendrosios duomenų aplinkos, sampratą išplėtoja iki susijusių duomenų aplinkos (angl. Connected Data Environment).

BIM procesus užtikrinančiai CDE keliami šie pagrindiniai reikalavimai:

  • prieiga bet kur ir bet kada: tiesiogiai iš inžinerinių programų, internetu (naršyklėje), mobiliuosiuose įrenginiuose (planšetiniuose kompiuteriuose);
  • saugumas ir kontrolė: projekto komanda turi matyti tik savo projektus, atskiros grupės gali redaguoti tik savo failus, failus gali tikrinti tik atsakingi asmenys; reikalinga veiksmų priežiūra ir auditas;
  • procesų užtikrinimas: automatizuotas failų kodavimas pagal nustatytas taisykles, procesų automatizavimas pagal konfigūruojamas veiksmų sekas; automatinis failų versijų kūrimas, užtikrinantis informacijos aktualumą;
  • paprasta naudoti: iš anksto paruošti šablonai (katalogų struktūros, tipiniai procesai, teisių nustatymas vartotojų grupėms), paprastas ir spartus dokumentų tvirtinimo procesas, lengva paieška.

Visa tai garantuoja „ProjectWise“ platforma, nes ji sukonfigūruota pagal ISO 19650 standarto reikalavimus ir užtikrina antrąjį BIM brandos lygį, kai grafinė informacija kaupiama ir valdoma centralizuotai bei susietai su tekstine dokumentacija ir atributine duomenų baze, o projekto dalyviai bendradarbiauja bendro informacijos šaltinio kontekste.

Ko norėjo „RB Rail AS“ ir ką gavo?

Programinės įrangos sprendinys tarnaus kaip BIM, CAD ir GIS modelių su jų atributine informacija bei visų kitų projekto dokumentų (brėžinių, planų, žemėlapių, toponuotraukų, specifikacijų, žiniaraščių, kalendorinių grafikų, sąmatų, finansinių dokumentų ir t. t.) saugyklos sąsaja, leis pagal sutartus standartus atlikti visų projekto duomenų surinkimo ir tvarkymo operacijas, užtikrins jų suderintą valdymą ir kokybės priežiūrą, kartu padės valdyti projekto procesus ir organizuoti projekto dalyvių darbą.

„ProjectWise“ leis užtikrinti sklandžią projekto informacinio modelio (PIM), kuris, kaip numatoma, per statybas pasipildys aktualia informacija ir pasieks „as built“ lygį, migraciją į turto informacinį modelį (angl. Asset Information Model, AIM) ir jo tolesnę jo integraciją, naudojant atvirus programavimo įrankius, su turto informacijos, išteklių ir kaštų valdymo bei kitomis ekosistemos dalimis .

„Rail Baltica“ statybų piko metu prie sistemos kasdien jungsis iki 370 vartotojų, kurie dalysis ir atnaujins techninę projekto dokumentaciją, įskaitant dizaino šablonus, eskizus ir techninę informaciją. Kadangi RB yra infrastruktūros projektas, duomenų saugumas ir integralumas bus svarbiausias prioritetas įgyvendinant bet kurį programinės įrangos ir duomenų bazių sprendinį – sistema atitiks aukščiausius IT saugumo standartus.

„Tokio masto ir tokių didelių reikalavimų programinės įrangos infrastruktūrai pirkimo iki šiol nebuvo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse. Nenuostabu, kad „Bentley“ kitus pretendentus tiesiog nušlavė iš kelio“, – sako dr. Arūnas Urbšys, UAB „IN RE“ projektų vystymo direktorius.

Suderinamumas

Antroji svarbi „ProjectWise“ savybė ta, kad ši sistema dera su daugeliu dažniausiai naudojamų inžinerinių ir biuro automatizavimo formatų, industrinių standartų – vienodai valdomi „Autodesk AutoCAD“ bei „Revit“ platformų, visų „Bentley Systems“ inžinerinių sprendimų, „MicroSoft Office 365“, „Adobe“ programų failai. Sistema geba valdyti DWG, DWG, i.DGN, RVT CAD failus ir jų referencinius ryšius, „Office“, PDF ir kitų dokumentų tarpusavio sąsajas bei, kas unikalu tokio pobūdžio sistemoms, priklausomybę geografinei vietovei GIS žemėlapių pagrindu. Įvairių veiklos sričių projekto dalyviai gali veiksmingai bendradarbiauti pasiekdami informaciją internetu bei mobiliosiomis priemonėmis, tačiau kartu užtikrindami prieigos teisių kontrolę bei veiksmų auditą.

Programinio paketo „ProjectWise“, naudojamo kaip bendroji duomenų aplinka BIM projektams, teikiama nauda:

  • racionalizuoja įmonės prieigą prie inžinerinės informacijos;
  • taupo laiką ieškant failų ir dokumentų;
  • sumažina neaktualios informacijos naudojimo riziką;
  • sumažina riziką blogai interpretuoti rezultatus;
  • leidžia efektyviai perduoti didelius failus, išvengiama prastovų laukiant informacijos;
  • užtikrina, kad gavėjai gauna informaciją ir grąžina pakeitimus ar pastabas;
  • akivaizdžiai įrodoma kritinių infrastruktūros failų kontrolė

A. Urbšys apibendrina, kad „ProjectWise“ leidžia personalui susitelkti į darbą, pašalinti statybiniam projektui nebūdingą IT veiklą, suteikia efektyvias projektavimo metodikų ir procesų užtikrinimo, bendravimo ir darbo pasidalijimo priemones. Visa tai padeda kurti pridėtinę vertę ir didinti darbo efektyvumą.

Itin lengvas projekto startas

A. Urbšys pabrėžia veiksmų dirbant su „ProjectWise“ paprastumą ir greitį.

„Projekto vadovas naujam projektui sukurti pasirenka „ProjectWise“ šabloną ir iškart gauna ne tik projekto katalogų struktūrą, bet ir proceso žingsnius, nustato projekto dalyvių teises. Projekto vadovas tik įrašo metaduomenis, aprašomuosius dalykus – užsakovas, biudžetas ir pan. Platformoje surenkama projekto komanda – individualūs asmenys ar asmenų grupės. Štai ir viskas. Tam sugaištama kelios ar keliolika minučių, priklausomai nuo to, kiek metaduomenų reikia įrašyti“, – sako A. Urbšys.

Anot jo, duomenų valdymo aplinka nesiskiria nuo įprastos failų valdymo aplinkos. Skirtumas tas, kad į CDE papuolę duomenys yra kontroliuojami. Jei atidaromas koks nors dokumentas, sistema iš karto pažymi, kas tai padarė. Failą uždarius, iš karto pažymima, kad tai nauja jo versija.

Tobulinama Lietuvoje

2006 m. „Bentley Systems“ įkūrė padalinį Lietuvoje. Dabar jame dirba apie 250 žmonių, beveik visi – programuotojai. Būtent lietuviai daug metų kuria, tobulina ir tarptautiniu mastu diegia duomenų valdymo platformą „Bentley ProjectWise“, kurią naudojant pasaulyje jau įgyvendinta daugiau kaip milijonas įvairiausių projektų, įskaitant itin sudėtingus požeminių geležinkelio linijų po miestais projektus.

Vilniuje veikianti inovacijų bendrovė „IN RE“ nuo 1997 m. yra oficiali „Bentley Systems“ atstovė Baltijos šalyse, turinti „Bentley Gold Channel Partner“ ir autorizuoto mokymo centro „Bentley Institute“ Lietuvoje statusą.

 

Kitos aktualijos
2020 06 lapkričio
Paskelbtos konferencijos „Skaitmeninė statyba 2021. Vilnius“ ir konkurso „Lietuvos BIM projektai 2021“ datos

Spalio 27 d. įvyko „Skaitmeninė statyba“ komandos susitikimas, kurio metu…

2020 18 lapkričio
Online BIM projektų organizavimo mokymai – jau gruodį!

„Intelligent BIM Solutions“ kviečia dalyvauti nuotoliniuose BIM projektų organizavimo mokymuose!…