Visuotinė skaitmenizacija, robotizacija ir su jomis susijusių technologijų vystymasis sparčiai keičia pasaulį, o vykstantys pokyčiai ženkliai palietė ir vieną svarbiausių ūkio sektorių – statybas. Apie statybų sektoriaus skaitmenizaciją, vykstančius pokyčius ir ateities transformaciją jau šį penktadienį, balandžio 23 d., bus diskutuojama jau 10-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje – tarptautinėje virtualioje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2021. Vilnius“.
Pasak konferencijos iniciatoriaus, VšĮ „Skaitmeninė statyba“ direktoriaus ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, statybų sektorius eina pažangos keliu ir statybos bei projektavimo procese šiandien naudoja vis daugiau skaitmeninių technologijų ir įrankių.
„Šiandien statybų sektorius sparčiai transformuojasi, o skaitmeninės technologijos, dirbtinis intelektas ir virtuali realybė netolimoje ateityje taps neatsiejama statybų proceso dalimi. Dauguma Lietuvos statybų sektoriaus lyderių savo veikloje atsisakė projektų, kuriuose netaikomas statinio informacinis modeliavimas (BIM)“, – sako D. Gedvilas.
Balandžio 23 d. konferencijoje bus pristatomas naujas statybų metodas – namų 3D spausdinimas. Renginio svečias iš Vokietijos pristatys itin greitai pastatomus namus, kurių statyba įgyvendinama dedant sluoksnį ant sluoksnio, kai vienas sluoksnis spausdinamas ant kito ir taip formuojama namo siena. Didžiausias Europoje 3D spausdintuvu „pastatytas“ namas šiuo metu kyla Bavarijos kaimelyje, kur Vokietijos statybos reikmenų kompanija „Peri“, pasitelkdama didžiulį Danijos kompanijos COBOD pagamintą 3D spausdintuvą, stato trijų aukštų pastatą, kuriame bus penki butai.
„Mes tvirtai tikime, kad 3D betono spausdinimas sukels revoliuciją statybų pramonėje dėl šios technologijos sugebėjimo paspartinti statybų procesą. Siekis pastatyti daugiau pastatų per trumpesnį laiką ir už mažesnę kainą yra tai, kas skatina norą paversti šią technologiją pažangia ir sėkminga. Naudojant 3D spausdinimą, galime išgauti įdomesnes paviršių formas ir pastato architektūrą bei leidžia sunaudoti optimalų statybinių medžiagų kiekį“, – teigia renginio svečias ir pranešėjas, „Peri“ 3D statybos vadovas dr. Fabian Meyer-Brötz.
Anot „AGACAD“ vykdančiojo direktoriaus Donato Aksomito, didžiausią įtaką statybų sektoriaus transformacijai padarė statinio informacinis modeliavimas (BIM). Jo teigimu, tai – vienas iš tvaraus miesto kūrimo įrankių, nes suteikia didžiulį potencialą padėti miestams spręsti urbanistinės plėtros iššūkius. Pasitelkiant BIM, galima prognozuoti eismo augimą ir spūstis, pažangiųjų tinklų plėtrą, infrastruktūros senėjimą, klimato kaitos įtaką miestui ir dar daugiau.
„Naudojant BIM, pastatas visada yra integruotas į kitą infrastruktūrą, tokią kaip transporto sistema, inžinerinės komunikacijos ir kt. Ši integracija pagerina projektavimo efektyvumą, palengvina bendradarbiavimą ir informacijos mainus tarp skirtingų inžinerijos disciplinų, mažina objektų statybos ir eksploatavimo išlaidas. Integruojant BIM į atskirų projektų ar viso miesto planavimą ir plėtrą gaunama ekonominė, socialinė ir aplinkosauginė nauda,“ – sako „AGACAD“ vykdantysis direktorius Donatas Aksomitas, pažymėdamas, jog BIM paskirtis – informacijos rinkimas, duomenų mainai ir jų panaudojimas, todėl statybos pramonė šiandien turi apdoroti didžiulius duomenų kiekius.
Konferencijos metu bus demonstruojami novatoriški sprendimai, taikant virtualios ir išplėstos realybės BIM modelius, kuriuos pristatys „SneakyBox“ vadovas Liudas Ubarevičius, o tarptautine patirtimi apie kuriamus skaitmeninius miestų modelius ir kitas tendencijas miestų skaitmenizavimo srityje dalinsis Olandijos bendrovės „Future Insight“ vykdomasis direktorius Rick Klooster. Estijos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Skaitmeninės statybos departamento vadovas Jaan Saar apžvelgs Estijos infrastruktūros skaitmenizacijos pasiekimus ir ateities tikslus. Renginio auditorijai taip pat bus pristatomas Baltijos šalyse įgyvendinamas didžiausias „Rail Baltica“ projektas, apie kurį papasakos projekto techninis vadovas Erdonrique Rico Izquie.
Konferecijoje bus demonstruojami Lietuvos specialistų sukurti BIM modeliai ir apdovanoti geriausių Lietuvos skaitmeninės statybos projektų autoriai. Per šešerius metus kasmetiniam konkursui „Lietuvos BIM projektai“ buvo pateiktos net 137 paraiškos su Lietuvos įmonių įgyvendintais BIM projektais.
„Lietuvos statybos įmonių įgyvendinami skaitmeninės statybos projektai kasmet tobulėja, jų branda ir taikomų sprendimų kokybė tampa vis aukštesnė, o informacijos pateikimas – profesionalesnis. Tai liudija apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą. BIM taikymo poreikis statybų rinkoje yra akivaizdus: šiandien jau daugiau nei 500 registruotų vartotojų naudojasi „Skaitmeninė statyba“ rengiamais BIM dokumentais. Iki šios dienos pagal statybos proceso skaitmeninimo „Statinio informacijos modeliavimas (BIM)“ kvalifikacijos tobulinimo mokymo programą jau apmokėme daugiau nei 580 specialistų“, – vardija D. Gedvilas.
Konferencija „Skaitmeninė statyba 2021. Vilnius“ yra skirta visiems statybos proceso dalyviams – užsakovams, NT vystytojams ir valdytojams, projektuotojams, statytojams, valdžios atstovams, viešųjų pirkimų organizatoriams bei mokslo ir tyrimų institucijų atstovams.
Bilietus galite įsigyti ČIA.
Daugiau apie renginį ČIA.
Konferencijos rėmėjai: Lietuvos statybininkų asociacija (LSA), „AGA CAD“, „IN RE“, „JUNG“, „INHUS“, „SISTELA“.