Skaitmeninimas ir statinio informacinis modeliavimas BIM – aktualios temos, aptariamos įvairiausiomis progomis. Susidomėjimas šiomis temomis yra didelis, kartais triukšmingas. Sausio mėnesį Tamperėje vykusioje „InfraBIM Open“ konferencijoje žinomas BIM ekspertas britas Philas Jacksonas, skaitydamas pagrindinį pranešimą, sakė, kad kiekvieną kartą, įžengus į naują skaitmeninės inžinerijos etapą, kyla dar daugiau klausimų.
Kaip viešojo sektoriaus atstovas, dirbantis Suomijos transporto infrastruktūros agentūroje, aš pats dažnai susiduriu su klausimu: „Kokia tikroji atvirojo BIM nauda? Ar tai ne pernelyg ambicinga priemonė konkrečioje mūsų realybėje?“ Šis klausimas ypač opus tampa tada, kai projektą reikia skubiai užbaigti iki numatyto termino, o naujasis darbo metodas – BIM – laikomas kliūtimi.
ES BIM darbo grupė, kurioje bendradarbiauja Europos viešojo administravimo organizacijos (www.eubim.eu), nustatė didžiulę potencialią atvirojo BIM naudą Europos statybos sektoriui. Ataskaitose* prognozuojama, kad, toliau taikant BIM, iki 2025 m. pasaulinėje infrastruktūros rinkoje bus sutaupyta 15–25 proc. lėšų. BIM plėtra Europos statybos sektoriui jau leido sutaupyti 10 proc., taigi 1,3 trln. eurų vertės sektoriuje sutaupyta 130 mlrd. eurų**. Visa atvirojo BIM nauda gaunama tada, kai informacija apie užstatytą aplinką laisvai prieinama per visą gyvavimo ciklą, taip pat yra pasiekiama iš bet kurio kompiuterio ir ja gyvavimo ciklo metu gali naudotis visi partneriai.
„buildingSMART International“ (bSI, www.buildingsmart.org) – tai už atvirąjį BIM kovojanti pelno nesiekianti organizacija, taip pat vadinama atvirojo BIM namais. Šis pasaulinis tinklas, suburiantis pramonininkus ir naudotojus, yra suskirstytas į regioninius skyrius. „buildingSMART Nordic“ (bSN) – tai Šiaurės šalių regioninis skyrius, kurį sudaro Suomija, Švedija, Danija, Estija, Lietuva ir Latvija. bSN šalys bendradarbiauja ir dalijasi informacija, susijusia su geriausia patirtimi atvirojo BIM srityje, taip pat bendromis jėgomis įgyvendina bSI vidinius tarptautinius standartizacijos projektus. bSN atstovai reguliariuose susitikimuose aptaria įvairias temas ir rengia bendrus seminarus aktualioms problemoms spręsti.
Kaip „buildingSMART“ Šiaurės šalių skyriaus pirmininkas, labai džiaugiuosi, kad Lietuva yra aktyvi Šiaurės šalių atvirojo BIM darbo grupės narė. „Skaitmeninė statyba“ atlieka svarbų vaidmenį koordinuojant Lietuvos statybos skaitmeninimo procesą. Kelias į didelę sėkmę dar tik prasidėjo ir baigsis negreitai. Atvirasis BIM – tarsi maratonas: teks ilgai ir ritmingai bėgti tikslo link, tačiau po pirmojo etapo savijauta puiki ir norisi bėgti toliau.
Nuoširdžiai kviečiu jus visus į atvirojo BIM kelionę!
* BCG, Digital in Engineering and Construction, 2016; McKinsey, Construction Productivity, 2017
** FIEC, Annual Report, 2017
Tarmo Savolainen
„buildingSMART Nordic“ pirmininkas,
Suomijos transporto infrastruktūros agentūros „InfraBIM“ plėtros vadovas