Praėjo dar vieni intensyvūs ir rezultatyvūs metai, per kuriuos VšĮ „Skaitmeninė statyba“ su partneriais įgyvendino ne vieną projektą ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu. Trumpai apžvelgsime pagrindinius pasiekimus ir aptarsime darbų tęstinumą.
„buildingSmart“ – prisidedame prie pokyčių tarptautiniu mastu
2018 m. pavasarį VšĮ „Skaitmeninė statyba“ atstovai dalyvavo Paryžiuje vykusiuose „buildingSmart International“ (toliau – bSI) „BIM Summit 2018“ renginiuose ir darbiniuose susitikimuose. Juose siekta VšĮ „Skaitmeninė statyba“ parengtus BIM vadovo, BIM koordinatoriaus ir BIM specialistų kompetencijų modelius suderinti su programa „bSI Professional Certification Program. Individual qualification. Basic competences“. Žengtas pirmas žingsnis integruojantis į tarptautinį bSI BIM kompetencijų modelio kūrimo ir vertinimo tinklą.
2018 m. vasarą VšĮ „Skaitmeninė statyba“ atstovas kartu su kolegomis iš bSNordic skyriaus dalyvavo tarptautinio konkurso „bSI Awards 2018“ BIM projektų vertinimo komisijoje. Konkurse buvo pristatyta daugiau kaip 40 projektų iš viso pasaulio. Verta paminėti ir pasidžiaugti, kad Lietuvoje organizuotame konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“ sulaukėme 23 projektų – nors esame maža valstybė, BIM potencialą turime didelį.
Didžiausias praėjusių metų pasiekimas – 2018 m. gruodį pasirašyta bSNordic ir bSI sutartis dėl sertifikavimo programos „bSI Professional Certification Program. Individual qualification. Basic competences“ diegimo bSNordic šalyse narėse. Suformuotas profesinio sertifikavimo komitetas. Lietuva jau yra tarptautiniame bSI aljanso BIM kompetencijų vertinimo modelio diegimo ir vertinimo žemėlapyje (https://education.buildingsmart.org/contact/).
Suburiame bendruomenę į didžiausią Lietuvoje skaitmeninės statybos temai skirtą renginį
Tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba. Vilnius“ – vienas pagrindinių ir jau tradiciniu tapusių renginių skaitmeninimo proveržiu besidominčiai bendruomenei regione. 2018 m. balandį VšĮ „Skaitmeninė statyba“ su Lietuvos statybininkų asociacija, partneriais ir rėmėjais šią konferenciją organizavo jau septintą kartą.
Konferencijoje dalyvavo daugiau kaip 350 svečių. Daugiau informacijos apie renginį ir pranešimų vaizdo įrašų galima rasti čia: https://skaitmeninestatyba.lt/renginiai/konferencija-skaitmenine-statyba-2018-vilnius/.
Dalyvaujame standartizacijos veikloje
2018 lapkričio mėn. Lietuvos LSD TK88 BIM komitetas, kuriame aktyviai veikia ir VšĮ „Skaitmeninė statyba“ deleguoti atstovai, pirmą kartą dalyvavo Londone organizuotame CEN442 plenariniame posėdyje. Nuspręsta kartu su ES kolegomis aktyviai įsijungti į CEN442 darbo grupių veiklą, siekiant standartizuoti BIM terminus, detalumo lygių nustatymo modelį, užsakovo informacijos reikalavimų (EIR), BIM įgyvendinimo plano (BEP), produktų šablonų struktūrą, informacijos klasifikavimo sritis bei suderinti su BIM susijusias sritis su standartais.
Dalijamės sektoriaus skaitmeninimo patirtimi ES H2020 projektuose
Įpusėjo 2017 m. liepą pradėtas ES H2020 NET-UBIEP projektas, įgyvendinamas VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto kartu su kolegomis iš septynių ES šalių bei iš Lietuvos.
Šiuo projektu siekiama identifikuoti pagrindinius su BIM ir NZEB (beveik energijos nenaudojančių pastatų projektavimu, statyba ir eksploatacija) susijusius kvalifikacijos modelius ir rasti sprendimus, kurie leistų sumažinti kompetencijų atotrūkį esamose statybos profesijose, susijusiose su energijos vartojimo efektyvumu, bei identifikuoti naujų kompetencijų ir profesijų poreikius.
2018 m. gruodžio 14 d. Vilniaus savivaldybėje organizuotas pirmasis projekto seminaras viešojo sektoriaus atstovams; 2019 m. kovo 1 d. VGTU organizuotas pirmasis didelio rinkos dalyvių susidomėjimo sulaukęs praktinis seminaras statybos sektoriaus profesionalams.
Šiais metais planuojama parengti minimalios apimties elektroninės mokymo medžiagos paketą, įvertinti kvalifikacijų modelio standartizacijos galimybes ir parengti BIM-NZEB kompetencijų sertifikavimo (kvalifikacijų pripažinimo) schemos projektą bei pateikti pasiūlymus bSI ir CEN442 dėl šios schemos įgyvendinimo. Daugiau informacijos apie projektą – http://www.net-ubiep.eu/lt/.
Jau įpusėjo ir 2017 m. rugsėjį pradėtas ES H2020 BIMplement projektas, įgyvendinamas Lietuvos statybininkų asociacijos ir RIVC kartu su 10 partnerių iš penkių ES šalių.
Vykdant projektą, įvertinta esama jo partnerių nZEB statybos ir atnaujinimo taikant BIM metodikas patirtis. Parengtas pradinis mokymų modelis, kaip pasiekti geresnę beveik nulinės energijos pastato (NZEB) naujos statybos ir pastatų atnaujinimo kokybę, naudojant BIM kaip universalų informacijos teikėją, kartu apimant informacijos mokymosi procesui sukūrimą bei pateikimą nuo užsakovo iki darbininkų statybų aikštelėse. Šis projektas yra tęstinis ir tiesiogiai susijęs su 2015–2017 m. įgyvendinto ENERGOTRAIN projekto rezultatais. Daugiau informacijos apie projektą – www.bimplement-project.eu.
Siekis – tarptautinis Lietuvos specialistų BIM kompetencijų pripažinimas
NET-UBIEP ir BIMplement projektų mokymuose dalyvavę specialistai kartu su Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojamų BIMI, BIMII ir BIMIII mokymų dalyviais jau pradėti registruoti bendrame Lietuvos statybos sektoriaus dalyvių profesiniame kompetencijų registre www.Statreg.lt BIM ir NZEB tematikų mokymų programas. Įtraukti į STATREG registrą specialistai turės galimybę šalia informacijos el. registre įsigyti ir statybininko identifikacinę kortelę.
Kai kuriose ES ir EFTA šalyse statybininko identifikacinė kortelė privaloma jau šiandien. Todėl Lietuvos statybininkų asociacija kartu su partneriais (VšĮ „Skaitmeninė statyba“ dalininkais ir kitomis statybos sektoriaus asociacijomis) šiuo metu aktyviai dirba, kad galiojanti kortelė, turinti sąsają su STATREG, būtų tinkama identifikuoti darbuotojus įmonėms atliekant darbus kitose šalyse.
STATREG registrą numatoma integruoti ir su bSI 2018 m. startavusiu tarptautiniu BIM kompetencijų registru https://education.buildingsmart.org/registry/
Dr. VAIDOTAS ŠARKA
VšĮ „Skaitmeninė statyba“
Regioninio bendradarbiavimo BIM vystymui darbo grupės vadovas