Į viršų
VGTU rektorius A. Daniūnas: Universitetas tiesia BIM technologijų tiltą į praktiką
2019 07 gegužės

Skaitmeninė statyba tampa standartu statybos rinkoje. BIM diegimas, palengvinantis informacijos mainus tarp užsakovo, architekto, inžinieriaus ir rangovo, virsta statybų srities kasdienybe. Prie BIM plėtros aktyviai prisideda VGTU mokslininkai, kuriantys tarpdalykines technologijas, kurios įgalina skaitmeninimą „pasireikšti“ visame pastato gyvavimo cikle – nuo architekto sumanytos idėjos iki pastato destrukcijos.

Praėjusiais metais universitete vyko ne vienas svarbus projektas, bendram darbui statybos sektoriuje suvienijęs mokslininkus iš skirtingų universiteto padalinių. Be Statybos, Architektūros ir Aplinkos inžinerijos fakultetų, į bendrus mokslinius tyrimus įsitraukė ir VGTU Antano Gustaičio aviacijos institutas, tyrinėjantis fotorealistinės aplinkos modeliavimą (skenavimą) naudojant bepilotes skraidykles ir nuotolinių objektų automatizuotą mašininį aptikimą. Tai iš esmės pakeitė projektuojamo pastato aplinkos santykio atvaizdavimą ir išsprendė daugybę su projekto viešinimu susijusių problemų, pvz., matomumo ir apšvietos problemos vizualų pateikimą. Vienas geriausių pavyzdžių – Stasio Eidrigevičiaus meno centro Panevėžyje projektinių pasiūlymų vertinimas skaitmeninėje erdvėje: čia į miesto 3D modelį įkelti projektiniai pasiūlymai buvo vertinami itin objektyviai, be jokių vizualinių manipuliacijų.

VGTU mokslininkų kuriamos tarpdalykinės technologijos padeda ir nekilnojamojo turto (NT) vystytojams rinkoje išlikti savo srities lyderiais, o jų klientams – įgyti kuo realesnės patirties. Virtualiosios realybės (VR) technologijos itin praverčia NT pardavimo procese: įsigyti būstą svarstantis žmogus, pasinaudojęs VR galimybėmis, gali pasijausti taip, lyg iš tiesų būtų savo naujuose namuose, o pažvelgęs pro virtualų langą – net pamatyti realią panoramą.

Skaitmeninimas padeda išvengti ir statybos klaidų. Naudojant skaitmeninį statybų eigos modeliavimą (tiek pasitelkus lazerinį skenavimą, tiek bepilotes skraidykles), galima laiku pastebėti statybos nuokrypius ir užkirsti kelią galimiems nuostoliams. Kita vertus, naudodama šias technologijas statybos inspekcija nesunkiai gali palyginti projektą ir jo realų įgyvendinimą.

Apibendrinant galima teigti, kad Lietuvoje skaitmeninės statybos technologijų perdavimas iš universiteto į realią praktiką yra itin spartus, o BIM, GIS, skaitmeninio modeliavimo, bepiločių skraidyklių, VR ir AR technologijos ateityje vis labiau susilies ir tarnaus optimaliam statybų procesui.

Universiteto mokslininkų įdirbis ir indėlis į statybos srities plėtrą bei pasiekimus įvertintas tarptautiniu mastu – tarptautiniame universitetų reitinge „QS World University Rankings by Subject 2019“, vertinančiame aukštąsias mokyklas pagal skirtingas mokslo ir studijų kryptis, VGTU pateko tarp 100 geriausių pasaulio universitetų vienoje iš krypčių inžinerijos ir technologijų srityje: statybos inžinerijos ir statinių konstrukcijų (Engineering – Civil and Structural) kryptis užėmė 51–100 vietą tarp pasaulio universitetų. Taip pat reitinguota ir menų ir humanitarinių (Arts and Humanities) mokslų srities architektūros (Architecture) kryptis – ją vertinant universitetas jau kelerius metus išlaiko tą pačią aukštą poziciją (101–150 vieta).

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. dr. Alfonsas Daniūnas

Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius

Kitos aktualijos
2019 30 spalio
Konferencija apie BIM naudojimas energiją taupančių pastatų statyboje

Kviečiame į Net-UBIEP projekto informacinį renginį ir apskrito stalo diskusiją…

2018 28 birželio
Patirtimi taikant BIM pasidalinta su baltarusiais

Birželio 25-28 dienomis Lietuvoje lankėsi Baltarusijos nacionalinio technikos universiteto, šios…