Į viršų
Geriausias visuomeninių pastatų BIM projektas – „Duetto“ (AB „YIT Kausta“)
Projekto teikėjas Projekto vieta Projektavimo etapo pradžia ir pabaiga Statybos etapo pradžia ir pabaiga Eksploatacijos pradžia Užsakovas Projektuotojai Generalinis rangovas
AB „YIT Kausta“ Vilnius TP 2015/01 – 2015/09; DP 2015/10 – 2016/08 2015/10 – 2017/02 2017/03 YIT Kausta būstas Viltekta YIT Kausta

Projektavimo kokybės kontrolė, kiekių skaičiavimas, projekto eigos simuliacija 5D, statybos darbų vykdymas, defektų registravimas ir peržiūra naudojant pastato BIM modelį.

„YIT Kausta“ raško BIM vaisius

Sostinės Viršuliškių mikrorajone kylantys verslo namų „Duetto“ bokštai jau tampa neatsiejami nuo šios Vilniaus kraštovaizdžio dalies. Šiuolaikiški biurų pastatai ne tik traukia akį – viename jų jau kurį laiką verda aktyvus gyvenimas. Čia įsikūrusios tokios Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonės, kaip „Lindorff“ ir „Vilniaus vandenys“. Be to, šie darnios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Kausta“ pastatyti verslo namai yra pavyzdinis skaitmeninės statybos bei statinio informacinio modeliavimo sistemos (BIM) taikymo atvejis. „YIT Kausta“ už šį projektą gavo apdovanojimą „Lietuvos BIM projektai 2017“.

Sėkmingo BIM panaudojimo pavyzdžiu tapusį verslo namų kompleksą „Duetto“ sudaro du identiški architektų Miroslavo Šeinickio ir prof. Gintaro Čaikausko suprojektuoti 10 aukštų A klasės energinio naudingumo pastatai. Bendras jų plotas – beveik 17 tūkst. kv. m, o iš viso juose bus įrengta apie 1600 darbo vietų. Po pastatais įrengtos požeminės stovėjimo aikštelės, galinčios sutalpinti 400 automobilių. „Duetto“ kompleksu baigiami viso pagal darnios plėtros reikalavimus plėtoto kvartalo Viršuliškių skersgatvyje vystymo darbai.

Statybos bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas sako, kad, plėtojant verslo namus „Duetto“, pavyko išlaikyti urbanistinį kvartalo vientisumą, patenkinti nuomininkų keliamus reikalavimus. Be to, projektas buvo įgyvendintas greitai ir efektyviai. K. Vanagas neabejoja, kad projekto sėkmei didelę įtaką turėjo ir BIM sistemos naudojimas.

BIM aplinka, vykdant „Duetto“ projektą, panaudota visuose etapuose: planavimo, projektavimo, sąmatos sudarymo, statybos. „Pirmiausia iškėlėme klausimą, kaip tinkamai suprojektuoti pastatą panaudojant BIM modelį. Teko nemažai dirbti su projektuotojais, jiems buvo pateikta užduotis su paaiškinimu, kokie yra užsakovo lūkesčiai, kaip viskas turėtų būti padaryta. Viską kūrėme BIM aplinkoje. Šiandien, norint pastatyti modernų biurų kompleksą maksimaliai efektyviai išnaudojant laiko, žmogiškuosius, materialinius bei finansinius išteklius, reikalingi pažangūs skaitmeniniai statybų sprendimai. Svarbiausiu iš jų tikrai galima laikyti BIM sistemą“, – sako K. Vanagas.

Bendraudami BIM aplinkoje, visi projekto dalyviai matydavo naujausią aktualią informaciją, žinodavo, kad nebus jokių pakeitimų, dėl kurių galėtų atsirasti klaidų. Kadangi buvo naudojama ir projekto valdymo programa, visi dalyviai aktualią informaciją galėjo matyti realiuoju laiku. Pasak. K. Vanago, matomas buvo tik vienas informacijos šaltinis, o ne visų atskirai. Išaiškėjus kokiems nors netikslumams, informacija apie tai keliaudavo tiesiai atsakingam asmeniui. Kontroliuojantys specialistai galėjo matyti, kas atsakingas, kas ir kada turi atlikti pataisymus. Vėliau buvo patikrinama, kaip problema išspręsta. Nebuvo rizikos, kad kurio nors specialisto nepasieks reikalinga informacija, kažkas negaus laiško ar pan. Darbai vyko labai efektyviai. BIM sistemos naudojimas neabejotinai kilsteli NT projektų vystymą į aukštesnį lygį ir padeda visoms dalyvaujančioms pusėms savo darbus atlikti kokybiškiau, išvengti defektų.

Verslo namų „Duetto“ pirmojo 10 aukštų pastato statybos darbai truko vos 11 mėnesių. Spartūs projekto statybos darbų tempai atkreipė nuomininkų dėmesį – 62 proc. pirmojo pastato ploto Norvegijos kompanija „Lindorff“ išsinuomojo dar net nepasibaigus statybos darbams, pastebi K. Vanagas.

Nors vykdant statybos projektus Skandinavijoje, D. Britanijoje, JAV ir kai kuriose kitose šalyse BIM naudojimas yra tapęs kone statybos sektoriaus standartu, Lietuvoje ši sistema dar nėra itin paplitusi. Vis dėlto K. Vanagas prognozuoja, kad ir Lietuvos NT plėtotojai neišvengiamai pradės šį instrumentą taikyti plačiau. „YIT Kausta“ generalinio direktoriaus manymu, to nedarančioms įmonėms tiesiog taps sudėtinga konkuruoti rinkoje.

Siekdama plėsti BIM taikymą bei suteikti galimybę mokytis efektyviau naudoti ir pritaikyti geriausius skaitmeninės statybos sprendimus, „YIT Kausta“ bendradarbiauja su Vilniaus Gedimino technikos universitetu. Tarpininkaujant darnios NT plėtros ir statybos paslaugų bendrovei, praėjusių metų pabaigoje šiam universitetui buvo padovanota itin pažangi Vokietijos statybos inovacijų bendrovės „RIB Software SE“ programinė įranga.

„BIM technologija iš kitų išsiskiria savo integruotumu – atskiros projekto dalys sujungiamos į darnią visumą, o vientisas informacinis statinio modelis sujungia projektines dalis bei gyvavimo ciklus nuo projekto parengimo iki pastato priežiūros. Bendradarbiaudami su VGTU, siekiame dalytis patirtimi ir padėti ruošti jaunuosius specialistus darbui pažangiausiose kompanijose bei skatinti visos šalies statybos srities skaitmeninimą. Galingą 4D/5D BIM technologinę platformą „RIB iTWO“ naudojame ir savo įmonės veikloje, todėl tikimės, kad, įdiegus ją į mokymo programas, bus galima dar geriau paruošti šiuolaikinius statinio informacinio modeliavimo, statybos inžinerijos, statybos technologijos bei valdymo specialistus“, – sako K. Vanagas.