Į viršų
Dalius Gedvilas: Ateities statybose – dirbtinis intelektas ir skaitmeninės technologijos
2020 14 gruodžio

Šiandien Lietuvos statybų sektoriaus įmonės sparčiai transformuojasi ir žengia į tarptautinę rinką, o skaitmeninės technologijos ir dirbtinis intelektas netolimoje ateityje taps neatsiejama statybų srities specialistų darbo dalimi. Kaip skaitmenizuojasi statybų rinka, kokie pokyčiai laukia ateityje ir kodėl statybas galima vadinti viena perspektyviausių profesinių sričių? Savo įžvalgomis interviu su VILNIUS TECH dalinasi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas ir „Skaitmeninė statyba“ direktorius Dalius Gedvilas.

Kaip statybų sektorius pasikeitė per pastaruosius kelis dešimtmečius?

Statybų sektorius sparčiai transformuojasi ir eina skaitmenizacijos keliu, o šios srities darbuotojai kiekvienais metais tampa vis šiuolaikiškesni, geba atlikti sudėtingus darbus profesionaliai ir kokybiškai.

Šiandien pagrindinis prioritetas yra statybų greitis ir kokybė, o to pasiekti neįmanoma be skaitmeninių technologijų ir įrankių naudojimo statybos bei projektavimo procese. Pavyzdžiui, prieš penkis dešimtmečius Sidnėjaus operos teatras buvo pastatytas per 14 metų, o šiandien statybininkai visą Olimpinį miestelį ar Londono Olimpinį stadioną pastato per 5 metus. Ryškius pokyčius matome ir Lietuvoje, kur Sporto rūmai prieš kelis dešimtmečius buvo statomi net 6 metus, o štai dabar aukščiausius reikalavimus atitinkančioms Continental ar Vakarų medienos grupės gamyklų statyboms prireikia vos 2 metų.

Continental gamykla – BIM projektas

Kokios skaitmeninės technologijos transformavo statybų rinką ir pačių specialistų darbą?

Pirmiausia, skaitmeninės technologijos statybos procese pakeitė projektavimą. Anksčiau naudotus popierinius statinio projekto modelius ir šūsnis popierinių brėžinių pakeitė skaitmeniniai projekto modeliai, šiandien turintys specialų terminą – BIM modeliai.

Kitas svarbus pokytis, kurį mums atnešė skaitmenizacija – GPS naudojimas. Šiandien įvairius statybose naudojamus įrenginius galima sekti ir valdyti tiek kompiuteriais, tiek kitais išmaniaisiais įrenginiais.

Itin pasikeitė ir pačio statybos proceso planavimas. Skaitmeninės technologijos padeda greičiau ir efektyviau planuoti darbus išmaniuosiuose įrenginiuose.
Skaitmeninės technologijos taip pat padeda įgyvendinti ir darbų saugos reikalavimus, nes per kelis dešimtmečius atsirado įvairios įrangos ir priemonių, kurios leidžia darbuotojams dirbti saugiau, sumažinti nelaimingų atsitikimų darbo vietoje skaičių.

Anksčiau būdavo įprasta statybos dokumentų valdymą organizuoti kaupiant popierinius dokumentus daugybėje segtuvų, o darbų aprašus registruoti didelėse knygose. Šiandien šie dokumentai perkeliami į skaitmeninę laikmeną ir statinio viso gyvavimo ciklo informacija kaupiama skaitmeniniu formatu. Statyba be popierių ateityje taps norma.

Ženkliai pasikeitė ir patys statybininkai, kurie šiandien yra šiuolaikiški, profesionalūs ir kokybiškai atliekantys darbus. Jiems nebeužtenka gerai išmanyti ir gebėti atlikti vieną funkciją statybvietėje. Dabar statybininkai turi turėti specialių žinių ir gebėjimų naudotis skaitmeniniais įrankiais statybos procese, todėl statybos bendrovės vis labiau investuoja į savo darbuotojų kompetencijų ugdymą.

Kaip paminėjote, statybos procese šiandien naudojama itin daug skaitmeninių technologijų ir įrankių, kurie ateityje taps tik dar labiau inovatyvesni ir paklausesni. Kokias ryškiausias tendencijas prognozuojate ateities statyboje?

Ateityje pastatai bus projektuojami ir jų duomenys kaupiami tik skaitmeninėje erdvėje, o kiekvienas statinys turės savo informacinį modelį su 3D vizualizacija. Nėra abejonės, kad statybos elementai ir detalės bus spausdinami 3D spausdintuvais, populiarės moduliniai namai ir vystysis aplinką tausojanti statyba.

Šiandien testuojami robotai, kurie jau gali atlikti tokius darbus kaip plytų klojimas, mūrijimas ar armatūros tvirtinimas, o tai reiškia, kad jie gali daryti nemažą, o gal net visus, žmonių atliekamus darbus statybvietėje. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Šveicarijoje duris atvėrė tik robotų pastatytas namas, o Seulo robotų muziejaus statyboms, kurias planuojama baigti 2022-aisiais, taip pat buvo pasirinkti tik robotai. Dar vienas pavyzdys – robotai mūrininkai, kurie gali sumūryti iki 3000 plytų per dieną, kai žmogus sumūrija vidutiniškai 500 plytų.

Ateities statybos industrijos skaitmeninius duomenis apdoros dirbtinis intelektas, o duomenis į saugyklas siųs jutikliai, sensoriai ir statybos sektoriaus darbuotojai. Duomenų peržiūrai ir generavimui bus reikalingi specialistai, kurie gebės juos valdyti.

Kaip keičiasi pačių darbuotojų paklausa statybų rinkoje? Kokių specialistų labiausiai trūksta darbdaviams?

Statybų srities profesijos – perspektyvios, įdomios ir visada reikalingos specialybės. Šios srities darbuotojų paklausa Europos darbo rinkoje visuomet išlieka pakankamai didelė. Ir nepriklausomai nuo ekonominės šalies situacijos, statybų sektoriui visada reikės darbuotojų, nes žmonės statė, stato ir statys.

Pavyzdžiui, pastaruosius kelerius metus pastebime tendenciją, kad darbuotojų paklausa statybose yra kone penkis kartus didesnė nei pasiūla. Darbdaviams ypač trūksta motyvuotų, kvalifikuotų ir kompetetingų specialistų.

Šiandien statybose reikalingas toks darbuotojas, kuris ne tik išmano statybos technologijas, procesus, statybinių medžiagų įvairovę, bet ir gebantis naudotis skaitmeninėmis technologijomis bei įrankiais.

Tam, kad statybų sektoriaus įmonės ir jų darbuotojai įgautų pasitikėjimą ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose, dalis dirbančiųjų statybose jau dabar turi turėti aukštas kompetencijas.

Ar tai reiškia, kad statybas galėtume vadinti viena perspektyviausių ateities darbo rinkos sričių?

Neabejotinai taip, nes vis daugiau galimybių atsiveria ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Mūsų šalies statybų sektoriaus eksportas pastarąjį dešimtmetį sparčiai auga, todėl jau šiandien turime nemažai Lietuvoje veikiančių įmonių, kurios kiekvienais metais stato vis daugiau objektų užsienyje. Tai reiškia, kad statybų srities specialistai ateityje turės itin daug galimybių dirbti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose projektuose.

Statybinių paslaugų poreikis visame pasaulyje kiekvienais metais vis labiau auga. Pavyzdžiui, 2030 m. naujų namų reikės maždaug net trims milijardams, arba 40 proc. žemės gyventojų.

Tad esu tikras, kad šios srities kvalifikuotų specialistų laukia itin kūrybingas ir perspektyvus darbas.

Kokios svarbiausias savybes ir kompetencijas reikia turėti, norint sėkmingai įsitvirtinti statybų rinkoje?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, visuotinė skaitmenizacija, robotizacija ir su jomis susijusių technologijų vystymasis sparčiai keičia pasaulį, o kuriamus pokyčius galime justi daugelyje sričių, tarp jų ir statybose. Kartu su technologine pažanga atsiranda ir naujų įgūdžių poreikis darbo rinkoje.

Norint būti sėkmingu ir konkurencingu specialistu, reikia gebėti greitai priimti naujoves, lanksčiai prisitaikyti prie pokyčių, nuolat atnaujinti savo profesines žinias bei praktinius įgūdžius. Jeigu šiuolaikinis specialistas žengs koja kojon su inovacijomis ir technologine pažanga, jam tikrai neteks konkuruoti nei su skaitmenizacija, nei su dirbtiniu intelektu.

Pasaulio skaitmeninė transformacija kuria didelius skaitmeninių duomenų kiekius, kurie struktūrizuotais formatais virsta Twin city arba skaitmeninių miestų dvyniu. Tai reiškia, kad šiandien atsiranda galimybė realiu laiku turėti net pačių miestų skaitmeninius modelius, o tokių informacinių sistemų palaikymui reikalingi išmanūs statybų sektoriaus darbuotojai.

Statybų sektoriuje dirbantiems specialistams neišvengiamai kyla poreikis pasižymėti ir aukštesnio kompiuterinio raštingumo, statinio informacinio modeliavimo ir kitomis naujomis kompetencijomis, gebėti naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir komunikuoti daugiau nei viena kalba.

Stebint dabartinę situaciją ir kvalifikuotų specialistų paklausos augimą rinkoje, ar galime teigti, kad statybos srities specialistų laukia perspektyvi ateitis: jie bus itin reikalingi ir motyvuojami vis didesniu užmokesčiu?

Vienareikšmiškai – taip. Kvalifikuoti statybų srities specialistai bus vis labiau reikalingi ir motyvuojami dideliu darbo užmokesčiu, nes visas pasaulis siekia kurti tvarią aplinką, gyventi komfortiškai ir naudotis ekologiškais, aplinką tausojančiais pastatais bei infrastruktūra.

Visuomenės posūkis į aplinkosaugą ženkliai paveiks visą statybų sektorių, todėl ypač bus vertinami tie specialistai, kurie turi aukštas kompetencijas bei reikalingas žinias. Šiandien statybos konkursus laimi būtent tos įmonės, kurios turi profesionalius darbuotojus, stiprią komandą ir moka gerus atlyginimus.

Kaip manote, kokios įsidarbinimo galimybės Lietuvos statybų rinkoje tiek studijuojant, tiek baigus studijas?

Šiandien Lietuvos statybininkų namų rinka yra ne tik Lietuvos teritorija, bet ir visa Europa. Džiugina, jog mūsų šalies statybos įmonių pripažinimas tarptautinėje rinkoje su kiekvienais metais tik didėja, o pats verslas vis labiau investuoja į darbuotojų kompetencijų ugdymą. Specialistai, kurie gebės dirbti su skaitmeninėmis technologijomis ir įgyvendinti išmanius statybų projektus – turės atvirus kelius ir puikias galimybes tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Darbdaviai šiandien nori gauti visiškai paruoštą darbui ir kūrybišką specialistą, turintį platų išsilavinimą, tarpdisciplinines žinias ir gebėjimą jas pritaikyti praktikoje. Kaip manote, ar šalies universitetai, ruošiantys statybos srities specialistus, atliepia šį darbdavių poreikį? O gal kaip tik – norėtų, kad tokių specialistų būtų paruošiama gerokai daugiau ir dabar jų tik trūksta?

Darbo rinkoje šiandien vyksta pokyčiai, o COVID-19 pandemija tik dar labiau išryškino jų svarbą. Augant tarptautinių statybos ir infrastruktūros projektų skaičiui, statybų įmonės į savo komandų gretas šiandien nori priimti vis daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų, sparčiai auga projektuotojų ir inžinierių poreikis, tačiau darbo rinkoje apstu nekvalifikuotų statybininkų, negalinčių rasti darbo vietos.

Tendencijos rodo, jog verslas transformuojasi ir jam reikia tokių specialistų, kurie geba dirbti su išmaniomis technologijomis ir taikyti inovacijas praktinėje veikloje, todėl būtent mokymo įstaigos turi svarbią misiją – paruošti rinkos poreikius atitinkančius ir perspektyvius specialistus.

Išugdytam specialistui mokymo įstaigos visuomet turi palikti galimybę grįžti ir pagilinti žinias, o jeigu yra poreikis – gauti atsakymus į aktualius klausimus, kurie kilo gautas žinias taikant praktiškai.

Kokiam žmogui rekomenduotumėte stoti į statybos srities specialistus rengiančias studijų programas?

Pirmiausia, kiekvienam jaunam žmogui reikėtų sau atsakyti į keletą klausimų: ar jam patinka konkretumas, tikslieji mokslai ir dinamiškas, komandinis darbas. Statybų sektoriaus darbuotojams niekuomet netenka nuobodžiauti, nes jie nuolat gyvena pokyčiuose: kiekvieno objekto statyba ar projektavimas – lyg nauja patirtis.

Statybos yra labai glaudžiai susijusios ir su kitomis sritimis: logistika, energetika, transportu, aplinkosauga. Sakoma, kad vienas dirbantysis statybos sektoriuje aplink save įdarbina dar keturis žmones. Tad esu tikras, kad statybose dirbantys žmonės komunikuoja ir sprendžia ne tik statybų iššūkius, bet ir daugybę kitų klausimų.

Galiu garantuoti, kad tie, kurie dirbs ateities statybose, turės turėti labai platų žinių diapazoną, kadangi susidurs su visai netikėtais iššūkiais ir klausimais. Pavyzdžiui, kiekviena bendruomenė turi tam tikrą atliekų kiekį, o kaip jas utilizuoti, sprendžia būtent statybininkai: kaip įrengti sąvartynus, kaip perdirbti atliekas. Jeigu kalbame apie mediciną, gydymo įstaigoms reikalingos specialios patalpos, todėl ir statybininkai susiduria su specialiais reikalavimais: jie turi gilintis į tas technologijas, kurios stovės statomuose patalpose. Todėl darbas statybos srityje yra labai įdomus, kūrybingas ir itin dinamiškas. Šiame sektoriuje dirbantys specialistai yra tie, kurie vieni iš pirmųjų įsigyja būstą ir tie, kurių darbo užmokestis viršija šalies darbo užmokesčio vidurkį.

Statybų sektorius – ateities profesinė sritis labai kūrybingiems žmonėms.

 

Kitos aktualijos
2019 09 gegužės
D. Aksomitas: Statybos klasifikavimo sistemų palyginimas

Klasifikatoriaus struktūros ir kodavimo sistemos darbo grupės vadovas Ankstesniuose almanacho…

2023 09 balandžio
Šviesių ir įkvepiančių Šv. Velykų!